Geleceğini Deneyimle

İş fikrinin temel amaci : eğitime opsiyonel yenilikler katmak, öğrenciler de vizyon oluşturmak, üniversite bilinci aşılamak.Doğru mesleğe ve başarılı iş hayatına hazırlama

Söz konusu proje ile eğitim sektörün de yeni bir soluk getirmek hedef alınmıştır. Dünyada ve ülkemiz' de şu ana kadar denenmemiş bu sistem ile lise öğrencileri hedefledikleri şehir, üniversite ve bölümünü görme şansı bularak, gelecek yaşamlarını deneyimleyerek tercihte bulunma şansı elde edeceklerdir. Belirli bir süreç ile o üniversite de işleyişi gören öğrenci, kampüsü tanıyacak, dersler hakkında bilgi sahibi olacak, ileride onu nelerin beklediği hakkında fikri olacak. Bu sayede eğitim kariyerine yön verebilecek ve planlamayı ona göre yapacaktır.

Image

Öğrencilerin puanına göre tercih yapmasına değil , istedikleri bölümü okuyarak daha bilinçli bir harita çizmelerine olanak sağlamaktadır. Bu işleyişte belirli kurallar ile bir sistematik yapı oluşturulacaktir. Öğrencinin katılmak istediği her programın belirli bir not ortalaması sağlanması istenecektir, bu ortalamaya göre de ilk aşamayı geçebilecektir. Bunun yanı sıra okul içerisinde istediği bölüm için en yüksek katsayıları sahip ders öğretmeninden referans yazısı, rehberlik öğretmenlerin görüşleri ve 9 sınıftan başlayarak her yıl yapılan Türkiye geneli deneme sınavlarlarımıza katılmış belli bir puan dilimini sağlamış olması gerekmektedir. Bu sınavlar kendi bünyemiz içinde hazırladığımız sınav atölyesi organizasyonu tarafından yapılıp ÖSYM formatı birebir uygulanan Türkiye geneli deneme sınavlarının kapsamaktadır. Bu kriterler sağlandığı takdirde bu programa giriş yapılabilecektir. Kabul gören öğrenci 1 haftalık üniversite hayatına merhaba diyecektir. Bu durum sadece derslere katılm olmayacaktır. Derslerin yanı sıra yurt hayatını, amfi derslikleri, öğrenci toplulukları ve aktiviteleri, gidilecek şehir hakkında bilgi edinilmesi, ulaşım şartlarını, ders program düzenini, okul kütüphanesini ve çalışma sistemini daha sayılamayacak türden birçok deneyimi cebine koyarak evine dönecektir.

Bu süreç boyunca şehre adım atar atmaz öğrençi koçu kendisini karşılayacaktır. Bu süreç boyunca yanında olacak ve kendisine koçluk yapacaktır. 1 haftalık süreçte kampüs içerisindeki tüm işleyiş ve şehir hakkında Koç öğrencisi tarafından bilgilendirilecektir. Dönemsel olarak ayarlanacak olan süreçte üniversitelerin vize ya da final dönemi, okul yazılı dönemine denk gelmiyecektir.

Image

Projeye dahil olmadan üniversite ve aracı kuruluşun verdiği program dönüşte öğrenci koçum ve üniversiteden uygulandığına dair yazılı bilgi alınacak. Program eksik uygulanması durumunda hemen müdahale edilecek gerekirse program doldurulacak Ve faaliyet sonlandırabilecektir. Bu durumda düzenli bilgi akışıyla geliştirilen yazılım sayesinde anbean kontrol edilecektir.

Bilinçli meslek ve üniversite tercih oranı oldukca düşük bir orana sahip. Aynı zamanda yanlış meslek seçiminin getirdiği hayat boyu mutsuz ve başarısız kimlikler doğurmaktadır. Bu durum tamamen puana göre yapılan tercihler, puanın yüksek olmasından dolayı isteksiz gidilen iyi üniversite ve bölümler; aynı zamanda günü kurtarmak için yapılmış yanlış tercihler, Aile baskısı gibi etmenler ile oluşmaktadır. Bu proje ile hem aileler hem de birey için zaman ve yaşam kaybının önüne geçmek hedeflenmiştir. Hayata daha erken atılabilmesi, boşa geçen zaman yerine sevdiği istediği bölüme kanalize olması, üniversite kazandıktan sonra da adapte sürecini çok daha hızlı ve kısa bir sürede atlatabilmesi, daha kararlı, istikrarlı bireylerin yetiştirilmesi hedef alınmıştır.